Bria

„Bria“ (Fabria Beauty from Czech) je moje první fenka flat coated retrievera, kterou jsem si pořídila na jaře roku 2010. Dlouho jsem přemýšlela, jaké plemeno z retrívrů si pořídit, až po všelijakém studování , hledání a přemýšlení, jsem uviděla na fotce právě „fleta“ a bylo rozhodnuto. Na první pohled jsem si toto plemeno zamilovala a to mi už zůstalo.
Bria je povahově úžasná fenka. Je hrozně hodná, poslušná a učenlivá a na fleta je až nezvykle klidná. Miluje lidi, vodu a pro balonek udělá všechno :-)  Je to vítací pes a moje typická fletí „blizna“, která všechny olizuje, včetně svých psích kamarádů :-)
V jejím půl roce jsem se náhodou dostala k loveckému výcviku, který mě úplně dostal a musím říct, že nás „lovečina“ naplňuje obě dvě. Nejenže se loveckým výcvikem upevňuje poslušnost, ale zároveň se podněcují a využívají geny, které tito psi v sobě mají vrozené. Čím dřív se začne, tím lépe. Zároveň si z loveckých a výcvikových akcí odnášíme nezapomenutelné zážitky a poznáváme spoustu nových lidí, kamarádů a přátel.
Od jejího roku a půl se pravidelně účastníme celé lovecké sezony na různých místech po České republice, počínaje prvním honem na kachny v září, konče Štěpánským či Silvestrovským honem na drobnou zvěř.
Letos mi Bria udělala obrovskou radost. Po velmi dlouhé odmlce ve výcviku, kdy jsem nabyla dojmu, že už snad vše umíme, jsme během krátké doby zvládly „hadling“ – královskou disciplínu retrívrů a od té doby se Bria stala žádaným pomocníkem na honech, kdy zvládne donést zvěř ze vzdálenosti 150 – 200 m, aniž by o ní věděla. To vše se zvládla naučit ve 4 letech, kdy už má svou hlavu. A pak, že starého psa novým kouskům nenaučíte :-) Je mi jasné, že je stále co zlepšovat a intenzivní práce z ní dělá pro mě jedinečného a zároveň velmi poslušného psa. A samozřejmě, že nejen lovíme, ale se i mazlíme a bavíme. Letos jsme složily i canisterapeutické zkoušky.
Právě její úžasná povaha, pracovní vlohy a učenlivost mě přesvědčily, že její potomci budou přínosem pro chov tohoto plemene. No a v tuto chvíli už jistě víte, že máme štěňátka…